logo
logo
logo


Zamość

  Zamość, to wieś leżąca za „mostem” na drodze prowadzącej do Osowa i Karsina oraz niedaleko skrzyżowania dróg prowadzących w kierunku Białe Błota i Mokre. Jest to najdalej wysunięte na południe sołectwo gminy Karsin, ale też część powiatu kościerskiego graniczącego z gminą Czersk, a zarazem powiatem chojnickim. Dawniej Zamość nazywano skarbnicą siana i torfu. Dzisiaj spory obszar tego sołectwa zajmują łąki, które sprzyjają hodowli bydła. Tutejsza ludność żyje głównie z pracy na roli, ale był też czas kiedy we wsi ludzie zajmowali się krawiectwem i kowalstwem.

  Stanowiąca granicę rzeka Niechwaszcz, to doskonałe miejsce gdzie rybacy mogą wybrać się na wędkowanie. Złowić można karasie, liny, szczupaki, pstrągi, płotki i węgorze. Tereny rzeki są również siedliskiem bobrów, które budują na rzece tzw. żeremie – tamy. Lasy stanowią drzewa iglaste głównie z gatunku sosny. Można się tutaj wybrać na grzybobranie, czy obserwacje dzikiej zwierzyny: saren, zajęcy, dzików, lisów, którą najlepiej wytropić na pobliskich polach. Wybierając się na grzybobranie z pewnością napotkamy prawdziwki i kurki, a w okresie jesiennym gąski.

  Pięknym elementem krajobrazu samej wsi i okolicy są przydrożne krzyże i kapliczki zwane Bożymi Mękami. Kierując się w stronę Karsina, przy jednym z domów stoi wielki kamień upamiętniający tych, którzy zginęli walcząc podczas wojny, a w pobliskich lasach znajdują się małe nagrobki nieznanych żołnierzy. Około 1950 roku w Zamościu powstała szkoła, dziś odremontowany budynek będący siedzibą koła łowieckiego „Bielik”. Pod koniec lat 80. XX w. mieszkańcy wsi i druhowie OSP Zamość wybudowali remizę OSP, a w 1994 r. świetlicę wiejską. Wiosną 2011r. była ona modernizowana. Przy remizie funkcjonuje boisko do piłki nożnej oraz plac zabaw. Co roku odbywają się tutaj festyny wiejskie, w których uczestniczą prawie wszyscy mieszkańcy wsi oraz goście z pobliskich miejscowości.

  Autor opracowania: Agnieszka Mudlaw
  • zamosc1.jpg/
  • zamosc2.jpg/
  • zamosc3.jpg/
  • zamosc4.jpg/
  • zamosc5.jpg/
logo