logo
logo
logo


Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

  To tutaj można poznać codzienne życie Kaszubów, ich zwyczaje i rzemiosło. W 1906 r. w małej kaszubskiej wiosce powstało pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Założyli je Teodora ( z domu Fethke) i Izydor Gulgowscy. Urządzili w XVIII- wiecznej gburskiej chałupie wystawę z typowym dla tego czasu wyposażeniem oraz cennymi okazami sztuki ludowej.
  Kontynuacją ich dzieła jest obecne 22 hektarowe Muzeum ze zbiorem 50 obiektów regionalnego budownictwa. Mieści się tutaj wystawa wnętrz mieszkalnych,sakralnych gospodarczych,rzemieślniczych oraz kolekcje wyrobów rękodzieła i sztuki ludowej. Są też chaty z podcieniami, zagrody rybaków, dworek szlachecki, wiatrak holenderski, kościół z 1700 roku,naturalnie zachowane obejścia, budynki gospodarcze, studnie, oryginalne meble w chatach z przedmiotami codziennego użytku. W lipcu ,już od ponad 30 lat, odbywa się Jarmark Wdzydzki – wielkie święto ludowej kultury. Zwiedzanie skansenu warto połączyć z wycieczką do pobliskich Juszek- niewielkiej wsi na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, otoczonej lasem i jeziorami. Historia osady sięga XVII w i zachowały się tam oryginalne kaszubskie chaty z XIX oraz początku XX w.
  Wdzydze Kiszewskie położone są nad największym na kaszubskiej ziemi jeziorem Wdzydze ( 1445 ha), nazywanym Kaszubskim Morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą. Jest to kompleks połączonych ze sobą jezior takich jak :Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.

  ŹRÓDŁA:

  1. Kaszubski Pierścień „ Turystyka Kulturowa” - Przewodnik, Wydawnictwo: „ Formator”
  2. Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich-ulotka

  Tekst opracowała: Andżelika Gibert
   Table 'cit.parketnograficzny' doesn't exist