Istniejący do dnia dzisiejszego kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Wielu powstał w latach 1904 – 1906 według projektu Rogera Sławskiego z Poznania.
Utrzymany jest w stylu neobarokowym, orientowany, murowany z cegły i otynkowany. Inicjatorem budowy świątyni na miejscu dawnego kościoła z 1728r.
był ówczesny proboszcz ks. Jan Fethke. Kapłan życzył sobie, aby nowy kościół w Wielu nawiązywał bezpośrednio do stylu i planu krzyża dawnej kaszubskiej świątyni.
Kamień węgielny pod nowy obiekt sakralny poświęcono 20 czerwca 1904 roku. Z powodu śmierci ks. Fethke w 1905r.
kontynuatorem budowy był jego następca ks. Józef Szydzik – późniejszy twórca Kalwarii Wielewskiej.
Wykonanie polichromii wnętrza nowo powstałej świątyni powierzono braciom Drapiewskim z Pelplina.
Najcenniejszym zabytkiem miejscowego kościoła jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia malowany olejem na płótnie, a sprowadzony do Wiela w 1852 roku z Chojnic,
z kościoła zakonu Augustianów (współcześnie Liceum Katolickie w Chojnicach).
Obraz zdobi srebrna i pozłacana częściowo sukienka, krzyżyk z opaską na kuli ziemskiej oraz kilka wotywnych plakietek.
W 2015 roku obraz ma zostać ukoronowany koronami papieskimi. 14 września 2013 roku z inicjatywy wielewskiego proboszcza
ks. Jana Flisikowskiego nastąpiło uroczyste przeniesienie kopii cudownego obrazu do Bazyliki Ścięcia św. Jana w Chojnicach.
Kopia jest darem parafian z Wiela dla Chojniczan oraz wyrazem podziękowania za ponad 150 letnią obecność Matki Pocieszenia w Wielu.
Obok obrazu wyróżnić możemy inne zabytki godne uwagi: dwie barokowe nastawy ołtarzowe
(na ścianie nawy północnej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Józefa oraz na ścianie nawy południowej z obrazem św. Barbary i św. Józefa Nepomucena),
trzy osiemnastowieczne ołtarze barokowe pochodzące z dawnego kościoła, z 1728r., monstrancja w stylu rokoko, lawaterz z mosiądzu (umywalka),
wieczna lampka z XVIII w. oraz barokowe kielichy. Dla parafian i przybywających pielgrzymów świątynia obok Kalwarii Wielewskiej jest kolejnym miejscem kultu religijnego.
Autor opracowania: Piotr Bruski