logo
logo
logo


Brusy Jaglie

  Brusy Jaglie to wieś położoną na zachód od Brus przy szosie do Swornegaci. Powstała u rogatek miasta na początku XX w. Znajduje się tu Chata Kaszubska, nawiązująca do tradycyjnej zabudowy południowych Kaszub, postawiona w 2005 roku. Materiał budowlany pochodził z drzew rosnących w XIX- wiecznym parku w Wielkich Chełmach, dach pokryto naturalną trzciną.

  Obok znajduje się skansen twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego. Jest to postać niekonwencjonalna, prawdziwy człowiek renesansu przełomu XX i XXI w.

  W malowniczym ogrodzie witają gości wielobarwne postaci starców, Kaszubów i Kaszubek, świętych oraz zwierząt. Są to ule figuralne i twarzowe wyrzeźbione przez pana Józefa. Artysta oprowadzając po pracowni i dzieląc się swoimi przemyśleniami o życiu, zaskakuje rozległością zainteresowań i własną filozofią postrzegania świata.

  Rzeźby Józefa Chełmowskiego, wykonane przeważnie z drewna lipowego, mają czyste, intensywne barwy. Równie bogatą kolorystykę mają jego obrazy malowane na płótnie oraz na szkle. Józef Chełmowski eksperymentuje z techniką malowania, wg własnych receptur przygotowuje podkłady malarskie, miesza farby. Jest autorem niepowtarzalnego dzieła - wizualnego przedstawienia Apokalipsy św. Jana - malowidła wykonanego na sześciu wstęgach o łącznej długości ponad 55 m i szerokości około 80 cm. Obraz powstawał przez dwa lata w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku. W rozumieniu artysty istotę Apokalipsy św. Jana stanowi zapowiedź kary boskiej za grzechy ludzkości.

  Swoje dzieła opisuje w języku polskim, szwedzkim, arabskim, najczęściej jednak posługuje się kaszubskim. Tematyka prac Chełmowskiego jest bardzo różnorodna, porusza zagadnienia filozoficzne, moralne, religijne, patriotyczne. Artysta prowadzi dziennik, zapisuje również niezwykłe zasłyszane opowieści. W swoim traktacie Tajemnice Świata Światów snuje rozważania o życiu i śmierci; zastanawia się, co jest istotą życia oraz czy tylko człowiek ma duszę - może mają ją też zwierzęta?

  Ten kaszubski artysta i filozof odwiedzany jest nie tylko przez turystów z Polski, ale też Niemców i Skandynawów. Wiele prac Józefa Chełmowskiego trafiło do prywatnych kolekcjonerów w kilkunastu krajach świata. Jego dzieła warto też zobaczyć w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

  ŹRÓDŁA:

  1. www.polskaniezwykla.pl
  2. Zaborski Park Krajobrazowy- przewodnik dla aktywnych

  Tekst opracowała: Andżelika Gibert
   Table 'cit.fojutowo' doesn't exist