logo
logo
logo


Heronim Jarosz Derdowski

    Heronim Jarosz Derdowski po kaszubsku Hieronim Jarosz Derdowsczi. Urodził się 9 marca 1852 we Wielu, natomiast zmarł 13 sierpnia 1902 roku w Winonie, w USA. Heronim Derdowski był wybitnym poetą kaszubskim, humorystą, dziennikarzem, oraz wydawcą prasy emigracyjnej w USA. Autor powiedzenia "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski", autor Marsza Kaszubskiego. Derdowski pozostanie bez wątpienia najwybitniejszym wielewianinem wśród poetów i pisarzy kaszubskich XIX i XX wieku.

    We Wielu przy ulicy nazwanej imieniem poety znajduje się pomnik Hieronima Derdowskiego. Ciekawa jest jego historia. W 1930 roku z inicjatywy ks. Wryczy ,na cmentarzu przykościelnym ,wybudowano jego pomnik. 8 grudnia 1939 roku pomnik został rozbity przez hitlerowców, lecz samo popiersie nie zostało zniszczone. Dzień lub dwa dni później Wincenty Rogala przeniósł dzieło z cmentarza do własnej stodoły. Zakopał cenny przedmiot wraz ze swoimi książkami i dokumentami. Nie przewidział tylko ,że stodoła spłonie, trafiona pociskiem w czasie walki w 1945 roku.

    Derdowski jednak ocalał z tej opresji. Oryginalne popiersie przekazano nowo powstałej szkole w Chojnicach ,która obrała Derdowskiego jako swego patrona. 18 sierpnia 1957 roku, z udziałem około 25 tysięcy ludzi (nie tylko z Kaszub), odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika Hieronima Derdowskiego w miejscu w którym stoi do dziś dnia. Wielki poeta kaszubski został patronem wielewskiego Domu Kultury, Muzeum jak również ulicy przy której stoi kościół.
      Table 'cit.heronim' doesn't exist