logo
logo
logo


Górki

  Górki, to wieś jak sama nazwa wskazuje umiejscowiona na wzniesieniu. Składa się z czterech ulic: Długiej, Borskiej, Szkolnej i Wielewskiej. W dawnych czasach nazwano ją „gospodarną wsią na wzniesieniu”, gdyż była ona podobnie jak Dąbrowa rolniczym zagłębiem gminy Karsin. Łąki zwane Trzcionkami do dzisiaj dzielą Karsin i Górki. Dawniej były one źródłem traw, siana, torfu, a także miejscem wypasu bydła. W przeszłości, mimo nieurodzajnych gleb rolnictwo było opłacalne, a wieś uchodziła za bogatą. Dzisiaj na terenie Górek funkcjonują zakłady: mięsny i drzewny, które dają zatrudnienie głównie mieszkańcom gminy.

  W centrum wsi, obok stawu stoi najpiękniejsza i najstarsza kapliczka. Wyróżnia się ona czterema drewnianymi figurami – Matki Boskiej, św. Jana Nepomucena, św. Rocha i św. Teresy. To tutaj okoliczni mieszkańcy odprawiają nabożeństwa majowe. Druga kapliczka Matki Bożej stoi przy drodze do Wiela. Posiada trzy figury: św. Józefa, św. Rodziny i Chrystusa Frasobliwego.


  Na terenie sołectwa istnieje Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna. Koło Gospodyń Wiejskich poprzez swoje działania stara się rozpowszechnić i przywrócić do życia nie tylko tradycyjną kuchnię regionalną, ale także obyczaje ludowe oraz produkty sztuki ludowej. Członkinie KGW współorganizują pikniki, festyny, spotkania okolicznościowe, przygotowują imprezy i zabawy dla dzieci. Organizują również spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i piesze, imprezy kulturalne i artystyczne podczas, których zapewniają szeroką gamę regionalnych produktów kulinarnych.

  W Górkach, budynek po dawnej szkole został przekształcony w salkę wiejską, którą wyposażono w zaplecze kuchenne i socjalne. Salka służy okolicznym mieszkańcom, w szczególności podczas imprez kulturalnych i okolicznościowych. Górskie dzieci mają do dyspozycji plac zabaw. W skład sołectwa wchodzą następujące przysiółki: Abisynia Górska, Malary, Górki – wybudowanie, Smolewo oraz wieś Kliczkowy.

  Autor opracowania: Agnieszka Mudlaw

  • gorki1.jpg/
  • gorki2.jpg/
logo