logo
logo
logo


Międzynarodowy Festiwal Folkloru 2014


Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Współorganizatorami były samorządy z Gmin: Karsin, Brusy, Czersk, Kościerzyna, Chojnice (miasto i gmina).

Festiwal rozpoczął się 23 lipca, o godz. 19.00, tradycyjnym przemarszem zespołów z Centrum wsi Wiele do miejsca koncertu inauguracyjnego, czyli amfiteatru przy J. Wielewskim.

Przybyła publiczność, która licznie gromadziła się od środy do soboty przy scenie letniej w Wielu, mogła podziwiać zespoły z takich krajów jak: Niemcy, Brazylia, Tajwan, Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Kanada. W tym roku szczególnie zachwyciły nas dziewczyny z Tajwanu, które czarowały przepięknymi strojami i bardzo oryginalnym tańcem. Nie zabrakło także polskich zespołów takich jak: „Równica” z Nowego Targu, „Kaszuby z Karsina i Wiela, „Kościerzyna” z Kościerzyny, „Kaszëbe” z Chojnic, „ Kaszuby” z Chojnic, „ Bławatki” z Chojnic, „Kaszuby” z Czerska i zespół z Brus. Występy w Wielu zakończyła sobotnia zabawa ludowa. Natomiast całą imprezę festiwalową zakończył koncert finałowy, który odbył się w niedzielę w Brusach. Rozpoczęto tradycyjnie uroczystą Mszą Św., w kościele p. w. Wszystkich Świętych, w Brusach. Po wspólnej modlitwie odbył się przemarsz ulicami miasta do miejsca koncertu finałowego, gdzie mieliśmy okazje po raz ostatni zobaczyć występy poszczególnych grup, a także podziękować im za przybycie na nasz festiwal i pożegnać życząc szczęśliwego powrotu do domu:)

Autor opracowania: Agnieszka Mudlaw i Andżelika Gibert
logo