logo
logo
logo


Międzynarodowy Festiwal Folkloru
„Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”


Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata" wpisał się trwale w kalendarz corocznych imprez kulturalnych na terenie Gminy Karsin. Organizowany przez sąsiadujące ze sobą gminy, od 2002 roku przegląd zespołów folklorystycznych z całego świata jest wyjątkową okazją do spotkania z muzyką i kulturą całego globu.

Głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” 2013 było Centrum Kultury i Biblioteki im. J. Karnowskiego w Brusach (Gmina Brusy). Współorganizatorami były samorządy z Gmin: Chojnice, Czersk, Karsin, Kościerzyna. Zespoły zagraniczne biorące udział w Festiwalu pochodziły z takich krajów jak: Rosja, Paragwaj, Meksyk, Serbia, Węgry, Gruzja, Ukraina. Czas umilały również zespoły polskie, do których należą: Kaszuby z Wiela i Karsina, Krëbane z Brus, Dzôtczi z Brus, Gwiżdże z Brus, Kaszuby z Chojnic, Młoda Kościerzyna, „Kościerzyna” z Kościerzyny oraz Skowronki z Brańska (Podlasie). Koncerty odbywały się na scenach Brus, Chojnic, Czerska, Kościerzyny i Wiela.

Festiwal rozpoczął się 24.07.2013r. (środa), o godz. 19:00 przemarszem zespołów z Centrum wsi Wiele do miejsca koncertu inauguracyjnego, czyli amfiteatru przy J. Wielewskim. W niedzielę: 27.07.2013r., w Brusach odbyło się zakończenie Festiwalu, które zapoczątkowała uroczysta Msza Święta w kościele p. w. Wszystkich Świętych. Następnie odbył się przemarsz z kościoła do miejsca koncertu finałowego, gdzie mieliśmy okazję podziwiać i pożegnać wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu.

Autor opracowania: Agnieszka Mudlaw oraz Piotr Bruski
logo