logo
logo
logo


Dożynki 2015

  Tegoroczne Dożynki Gminne w gminie Karsin odbyły się w niedzielę 6 września w Osowie. Na zaproszenie samorządu gminnego przybyli na nie m.in. poseł Stanisław Lamczyk, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego Józef Modrzejewski oraz Komendant Powiatowy Policji Andrzej Czaja. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników odprawiona w kościele p.w. Św. Maksymiliana Kolbego, którą sprawował proboszcz parafii w Osowie Ks. Mirosław Wensierski przy koncelebrze Dziekana Dekanatu Bruskiego Ks. Dominika Szulwica z Parafii w Karsinie, Proboszcza Parafii w Wielu Ks. Jana Flisikowskiego oraz księdza seniora Franciszka Stosika.

  W okolicznościowej homilii proboszcz parafii w Osowie podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz modlił się o Bożą Opatrzność na kolejny rok. Podczas mszy świętej poświęcono także dożynkowy bochen chleba oraz kunsztowne, utkane z kłosów zboża i kwiatów polnych wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa z terenu gminy.

  Po mszy świętej korowód dożynkowy pod przewodnictwem Orkiestry Dętej OSP Osowo przemaszerował sprzed kościoła na stadion, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Podczas przemarszu uwagę zwracały zadbane i pięknie przystrojone zagrody. Mieszkańcy z własnej inicjatywy przyozdobili płoty i obejścia kompozycjami z kłosów, warzyw i owoców, co podkreślało świąteczną atmosferę dożynkowego dnia.

  Dalsza część uroczystości odbyła się na scenie ustawionej na płycie stadionu wiejskiego. Z uwagi na niesprzyjającą aurę organizatorzy przygotowali duże namioty ze stołami i krzesłami, w których pomieściła się cała ponad 350-osobowa publiczność. Tegoroczni starostowie dożynek Pani Dorota i Tomasz Szulc z Osowa przekazali dożynkowy bochen chleba gospodarzom gminy - Wójtowi Romanowi Brunke oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Janowi Narlochowi. Następnie głos zabrał wójt, który przywitał rolników, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych mieszkańców gminy. W swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz kultywowanie tradycji rodzinnych i narodowych. Dokonał również podsumowania minionego roku rolniczego oraz zadań jakie zrealizował w tym czasie samorząd. Warto w tym miejscu nadmienić, że w ubiegłym roku na inwestycje przeznaczono rekordowe 8 mln zł. Znaczną część tej kwoty tj. 5 mln zł pochłonęły inwestycję związane z rozbudową gminnej sieci kanalizacji sanitarnej. Dzięki temu już 96% gospodarstw domowych w gminie Karsin jest skanalizowana. Na zakończenie swojego wystąpienia wójt złożył podziękowania dla posła Stanisława Lamczyka, za wsparcie jakie udziela Gminie Karsin przy realizacji wielu działań samorządu.

  Po wystąpieniu wójta nadszedł czas na wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanych przez Ministra Rolnictwa. W tym roku otrzymali je: Maria Wanta z Karsina, Jan Janikowski z Dąbrowy oraz Zdzisław Sroka z Mniszka.

  W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły "Osowianki" ze Szkoły Podstawowej w Osowie, „Kaszuby” z Gminy Karsin oraz zespół disco polo Love System. Na zakończenie dla wszystkich uczestników dożynek przygotowany został poczęstunek w miejscowym Domu Kultury.


  Autor tekstu i zdjęć: UG Karsin

  • doz1.jpg/
  • doz2.jpg/
  • doz3.jpg/
  • doz4.jpg/
  • doz5.jpg/
  • doz6.jpg/
  • doz7.jpg/
  • doz8.jpg/
  • doz9.jpg/
  • doz10.jpg/
  • doz11.jpg/
  • doz12.jpg/
logo