logo
logo
logo


Dożynki Gminne 2013

  Coroczne święto plonów organizowane jest na zmianę w trzech miejscowościach Gminy Karsin: Wielu, Osowie i Karsinie. Dożynki są dziękczynieniem za zebrane płody ziemi. Rozpoczynają się uroczystą Mszą świętą ofiarowaną w intencji rolników, za ich trud włożony w zbieranie plonów. Następnie odbywa się festyn dożynkowy. Tradycyjnie kroi się bochenek chleba, który w uroczystym przemarszu niesie wybrana do tego para tzw. starostów dożynek. Po ucałowaniu i rozkrojeniu chleba następuje dzielenie się owocem codziennej, ciężkiej pracy plantatorów z uczestnikami święta.

  Uroczystość jest także doskonałą okazją do wyróżnienia i nagrodzenia rolników odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa”. W trakcie dożynek odbywa się również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Każda wioska przygotowuje własny wieniec. Wspólne świętowanie kończy się występami artystycznymi: zespołów kaszubskich oraz koncertem zaproszonej gwiazdy polskiej estrady muzycznej.

  W Gminie Karsin w 2011r. gościliśmy m.in.: Andrzeja Rybińskiego (znany z utworu „Nie liczę godzin i lat”) oraz, w 2013 r. La Tiję - Agnieszkę Andrzejewską (znaną wcześniej jako gwiazdę Disco Polo pod nazwą Tia Maria).
  Autorzy tekstu: Bruski Piotr
  • dozynki1.jpg/
  • dozynki2.jpg/
  • dozynki3.jpg/
  • doz90.jpg/
logo